Keystone logo
© University of Chemistry and Technology, Prague
University of Chemistry and Technology, Prague

University of Chemistry and Technology, Prague

University of Chemistry and Technology, Prague

Úvod

University of Chemistry and Technology, Prague ( UCT Prague ) je největší vzdělávací instituce svého druhu ve střední Evropě s tradicí trvající téměř dvě století. Díky progresivním studijním oborům a prestižní mezinárodní reputaci poskytuje UCT Prague každému studentovi vzdělání v oblasti pokročilých technologií a vynikající přípravy na lukrativní kariéru po celém světě.

University of Chemistry and Technology, Prague : minulost a současnost

66765_66637_Praha021.jpg

UCT Prague je veřejná vysoká škola působící v oblasti vědy, výzkumu, vývoje a implementace. Je členem rodiny 28 veřejných a státních vysokých škol v České republice a je členem EUA (Evropská univerzitní asociace), FEANI (Evropská federace národních inženýrských asociací) a IGIP (Mezinárodní společnost pro inženýrskou pedagogiku). UCT Prague je známá hloubkou a rozsahem svých vzdělávacích a výzkumných aktivit téměř ve všech oborech chemie, chemie, potravinářství a technologie, biochemie, rafinace, úpravy vody, energetiky a biologických věd a technologií, jakož i ochrany životního prostředí, vědy o materiálech a další studijní obory založené na chemii. UCT Prague vznikla v roce 1952, její počátky pocházejí z roku 1807, kdy byl v pražské polytechnice dodán první předmět chemie. Reorganizace polytechniky v roce 1920 vedla k přeměně chemického oddělení na Fakultu chemické technologie, jedné ze sedmi úseků ČVUT. UCT Prague vytvořila řadu vynikajících absolventů, včetně profesora Otto Wichterle, vynálezce měkkých kontaktních čoček v padesátých letech a Vladimír Prelog, profesor ETH Zürich, který v roce 1975 získal Nobelovu cenu za chemii, vystudoval Vysokou školu chemické technologie v roce 1928. O několik let později získal doktorát svůj doktorát.

Pozoruhodný výzkum

66766_66631_201604131505011.jpg

Výzkumní pracovníci UCT Prague byli velmi úspěšní v rámci Rámcového programu Evropského společenství HORIZON 2020 a aktivně se podílejí na rozvoji mnoha nových výzkumných projektů a spolupráce. Mezi významné předchozí snahy patří:

  • RECOBA, doc. Juraj Kosek, Meziodvětvové real-time snímání, pokročilé řízení a optimalizace dávkových procesů šetřících energii a suroviny.

  • PARTIAL-PGM, doc. Petr Kočí, Vývoj nových, vysoce výkonných hybridních systémů TWV / GPF Automotive po úpravě RaTIonAL: náhrada PGM a materiálů vzácných zemin.

  • Karel Bouzek, Vývoj nových elektrodových materiálů a pochopení degradačních mechanismů na vysokoteplotních elektrolytických buňkách s pevným oxidem.

  • Pavel Jeníček, doc. Jan Bartáček, Udržitelný produkt, energie a využití zdrojů z odpadních vod.

  • Projekty kvality potravin: FoodSmartphone, Smartphone analyzátory pro testování kvality a bezpečnosti potravin na místě; MultiCoop, Multidisciplinární přístup k posílení spolupráce a vytvoření nové platformy pro komplexní hodnocení bezpečnosti potravin a krmiv; AUTHENT-NET - Výzkumná síť pro ověřování pravosti potravin, prof. Jana Hajšlová, Monika Tomaniová, PhD.

  • Vědecké vzdělávání: SCICHALLENGE, Petr Holzhauser, MSc, Další generace vědy výzvy s využitím participačních technik a digitálních médií.

Fakulty

UCT Prague (kromě oddělení vyhovující potřebám celé univerzity) má čtyři fakulty:

  • Fakulta chemické technologie

  • Fakulta environmentálních technologií

  • Fakulta potravinářské a biochemické technologie

  • Fakulta chemického inženýrství

UCT Prague v číslech

UCT Prague má 871 pracovníků (data výroční zprávy za rok 2014), včetně 510 akademických pracovníků a 361 výzkumných pracovníků. UCT Prague je akreditována k poskytování tříletých bakalářských (BSc) programů, dvouletých magisterských programů (MSc / Ing.) A Ph.D. programů. Celkový zápis do UCT Prague v roce 2014: 3 606 studentů bakalářského a magisterského studijního programu a 843 Ph.D. (Výroční zpráva 2014).

Celosvětová spolupráce a spolupráce

UCT Prague spolupracuje s více než 100 univerzitami a institucemi po celém světě. Univerzita je nejaktivnějším českým vysokoškolským účastníkem výměnného programu Erasmus a účastnila se i dalších programů, jako je 5. a 6. rámcový program, COST, EUREKA a Leonardo da Vinci.

66764_66630_201604131503201.jpg

Výpočetní vybavení

UCT Prague udržuje vysokorychlostní výpočetní techniku s gigabitovou sítí. Počítače jsou dostupné studentům, vědcům a profesorům téměř ve všech několika stovkách laboratoří a pracovních místností.

Knihovna: ChemTK

UCT Prague provozuje skvěle vybavenou knihovnu ChemTK umístěnou v budově moderní budovy Národní knihovny technologií (NTK). Sbírka ChemTK zahrnuje více než 100 000 knih, příruček, encyklopedií, periodik a dalších publikací. ChemTK se věnuje 300 odborným periodikám a poskytuje elektronický přístup k vědeckým časopisům. Více než 2500 časopisů z prestižních vědeckých nakladatelství je v současné době k dispozici v elektronické podobě. Společnost ChemTK také poskytuje přístup ke službě SciFinder, Chemical Abstracts Service a dalším specializovaným zdrojům (viz úplný seznam zdrojů eResources), které umožňují výzkum napříč vědeckými specialitami. Kompletní sbírky Beilstein's Handbuch der organischen Chemie a Gmelin's Handbuch der anorganischen Chemie jsou k dispozici také v tištěných i elektronických formátech. Tiskové edice jsou k dispozici ve vzácných knihách NTK a ve zvláštních sbírkách v čítárně.

Centrální laboratoře

Centrální laboratoře UCT Prague skládají z osmi laboratoří:

  • Laboratoř spektroskopie nukleární magnetické rezonance (NMR)

  • Laboratoř infračervené (IR) a Ramanovy spektroskopie

  • Laboratoř hmotnostní spektrometrie (MS)

  • Laboratoř organické elementární analýzy

  • Laboratoř rentgenové difrakce

  • Laboratoř termo-gravimetrické analýzy (TGA)

  • Laboratoř atomové absorpční spektroskopie (AAS) a Laboratoř povrchové analýzy

Laboratoře poskytují vysoce kvalitní vybavení pro použití studenty, profesory a výzkumnými pracovníky a jsou vybaveny moderním přístrojovým vybavením. Laboratorní personál má zkušenosti v rutinních i specializovaných experimentech. Laboratoře jsou využívány pro studentské projekty, výzkum financovaný z grantů a průmyslové aplikace. Zařízení mohou využívat i externí zákazníci (univerzity, soukromé společnosti a další). Pracovníci laboratoře také vyučují několik kurzů, workshopů a dalších seminářů pro členy komunity UCT Prague . Kurzy zahrnují praktické techniky a metody pro interpretaci spektra.

Statistika

UCT Prague v číslech

UCT Prague má 931 zaměstnanců (údaje z výroční zprávy za rok 2016), z toho 509 akademických pracovníků a 422 výzkumných pracovníků. UCT Prague je akreditován k poskytování tříletých bakalářských (BSc) programů, dvouletého magisterského (MSc/Ing.) programy, a Ph.D. programy. Celkový počet zapsaných UCT Prague v roce 2016:3 397 studentů bakalářského a magisterského studia a 792 doktorandů (údaje o výroční zprávě za rok 2016).

    Vlastnosti kampusu

    Knihovna: ChemTK

    UCT Prague provozuje skvěle vybavenou knihovnu ChemTK, která se nachází v moderní budově Národní technické knihovny (NTK). Sbírka ChemTK obsahuje více než 100 000 knih, příruček, encyklopedií, periodik a dalších publikací. ChemTK se přihlásí k odběru 300 odborných periodik a poskytuje elektronický přístup k vědeckým časopisům. Více než 2500 časopisů z prestižních vědeckých nakladatelství je v současné době k dispozici v elektronické podobě. ChemTK také poskytuje přístup k SciFinder, službě Chemical Abstracts Service a dalším specializovaným zdrojům, které umožňují výzkum napříč vědeckými specialitami.

    Kompletní kolekce Beilstein's Handbuch der organischen Chemie a Gmelin's Handbuch der anorganischen Chemie jsou k dispozici také v tištěné i elektronické podobě. Tištěná vydání jsou k dispozici ve studovně vzácných knih a speciálních sbírek NTK.

    Centrální laboratoře

    UCT PragueCentrální laboratoře se skládají z osmi laboratoří:

    • Laboratoř spektroskopie nukleární magnetické rezonance (NMR)
    • Laboratoř infračervené (IR) a Ramanovy spektroskopie
    • Laboratoř hmotnostní spektrometrie (MS)
    • Laboratoř organické elementární analýzy
    • Laboratoř rentgenové difrakce
    • Laboratoř tepelně-gravimetrické analýzy (TGA)
    • Laboratoř atomové absorpční spektroskopie (AAS) a Laboratoř povrchové analýzy

    Laboratoře poskytují vysoce kvalitní vybavení pro použití studenty, profesory a výzkumnými pracovníky a jsou vybaveny moderním přístrojovým vybavením. Laboratorní pracovníci mají zkušenosti s rutinními i specializovanými experimenty. Laboratoře se používají pro studentské projekty, granty financovaný výzkum, a průmyslové aplikace. Zařízení mohou využívat i externí zákazníci (univerzity, soukromé společnosti a další).

    Laboratorní pracovníci také vyučují několik kurzů, workshopů a dalších seminářů pro členy komunity. UCT Prague Kurzy zahrnují praktické techniky i metody interpretace spekter.

      Místa

      • Prague

        UCT Prague Technická 5 166 28 Prague 6 – Dejvice, 166 28, Prague

      Otázky