Keystone logo

Studie Zákon v Španělsko 2023

Změňte měnu

Základní měsíční náklady na bydlení

 • Pronájem ve společném bytě

  417
 • Podíl na inženýrských sítích

  41
 • Internetové předplatné

  36
 • Místní doprava

  40

Ukázková cena životního stylu

 • Kombinace rychlého občerstvení

  8
 • Lístek do kina

  8
 • Pinta místního piva

  3

O Španělsko

Španělsko, s jeho středomořskou atmosférou a vynikající architektonické nabídky, je jedním ze světových 's nejoblíbenějších destinací k návštěvě. Nachází se na Pyrenejském poloostrově a je obklopen vodou a hory, stejně jako země, Portugalska, Španělska nabízí mnohem mezinárodního studenta. Země má dlouhou a bohatou kulturní historii a může se pochlubit širokou škálu terénu, včetně pláží, pastviny, hory a pouště podobných oblastech. Známý pro umění, hudby, kuchyně a dalších kulturních aktivit, Španělsko je také lídrem ve vývoji obnovitelných zdrojů energie, a to zejména v oblasti solární energie a větrné energie. Kombinace dobrých vysokých škol, jazyk mluvený po celém světě a atraktivní kosmopolitní životní styl španělských lidí činí atraktivní místo pro lidi, kteří chtějí studovat v zahraničí. Zájemci o studium práva, zjistíte, že země 's top univerzity nabízejí vynikající legální programy, aby zvážila.Právní systém ve Španělsku Španělsko navazuje na civilní právní tradici a je veden španělskou ústavou jako hlavní zdroj práva. Když je interpretace provedena, soud ústavní rukojeť záležitostí. Soudní systém zahrnuje nejvyšší soud, aby vnitrostátní soud, zemské soudy, obecní soudů, které navštěvují občanským potřebám v autonomních společenstvích.

Studovat v Španělsko

Španělské právo stupeň je světové známa. Mnoho španělských právních programy se zaměřují na španělské, Evropské unie a právními systémy Spojených států, i když někteří se naučí jen občanské právo. Tento přístup multi-systém poskytuje ucelené přístupu k právní vzdělání. Vydělávat právnický titul ve Španělsku Uplatnění na právnickou fakultu vyžaduje vysokoškolské vzdělání v oblasti práva. Po dokončení požadované vysokoškoláka kurzu, můžete se obrátit na právnické fakulty podle vašeho výběru. Chcete-li studovat práva ve Španělsku, v plánu stráví pět let studiem práva, protože to je považováno za standardní doba španělský zákon stupeň trvá. Po dokončení studia, musí španělských studentů právnické zadat tréninkové období o dva roky. Po absolvování tohoto školení je student povinen složit státní zkoušku před vykonávat advokacii. Jednou z výhod studium práv ve Španělsku, je cena.Pokud se chystáte na veřejné vysoké školy, budete muset zaplatit "Matricula ", což může být několik set eur, ale zbytek výuky je hradí stát. To znamená, že můžete dosáhnout vystudoval práva ve Španělsku s nízkými náklady mimo ubytování a stravu. Opět, poplatky se liší od jedné instituce do druhé. Španělsko 's důrazem na občanské právo přináší skvělé pracovní příležitosti pro absolventy, a to jak v zemi a v mnoha okolních evropských zemích. Jedná se o stejný typ práva cvičil v Nizozemsku, například, která je považována za centrum pro soudní řízení, svět 's. Také tím, že studuje ve Španělsku, což vyžaduje plynulost ve španělštině a angličtině, studenti jsou školeni ve dvou světových 's běžných jazyků. Tato kombinace právní vzdělání a lingvistiky poskytuje solidní základ pro budoucí právní kariéru.

Visa Requirements

For students outside of the EU/EEA or Switzerland who wish to take part in a student exchange, carry out research or training or work as an unpaid intern or volunteer in Spain for more than three months.

Jaký typ víza potřebujete?

Název víza

Student Visa (Type D)

Cena a měna

EUR 160

The prices for a student visa to Spain are around EUR 160. The visa application fee is subject to change at any time.

Kdo může žádat o vízum?

Citizens from the EU/EEA or Switzerland do not require a student visa regardless of the length of their stay in Spain. EU/EEA/Swiss students don’t need a visa to live in Spain, but will have to register with the local authorities and get a residence certificate.

Citizens of all other countries require a student visa if they plan to stay and study for more than 90 days in Spain. This visa is granted to those students who have already been accepted for admission by a recognized educational institute in Spain.

Kde můžete žádost podat?

Spanish consulate or embassy

You can apply for a study visa at the Spanish consulate or embassy in your home country.

webová stránka:http://www.exteriores.gob.es/Portal/en/ServiciosAlCiudadano/Paginas/EmbajadasConsulados.aspx

Jak provést aplikaci?

Before you can apply for a study visa you have to find a course or program with an officially recognized institution in Spain. You will then need to get official confirmation from the organization outlining that you have been accepted on the course or program, in the form of a certificate or letter of acceptance. Once you have this, you can contact the Spanish embassy or consulate in your home country and apply for a student visa.

Exactly what is required may vary from consulate to consulate but in general, you’ll need to show your passport, as well as the following:

 • details of the study, training, or research that you’ll be doing in Spain, including the hours of study per week (20 at least);
 • proof that you have medical insurance;
 • a medical certificate confirming that you don’t have any diseases that would require you to be quarantined;
 • proof that you have the funds to support you for the duration of your stay in Spain (eg. scholarship details, a Spanish bank showing sufficient funds, or letter from parents/guardians assuming full financial responsibility);
 • information about where you’ll be living;
 • a criminal record certificate issued in the last five years by the relevant authorities in your home country.

If you are staying in Spain for more than six months to study, you must apply for a student residence permit within 30 days of entering Spain. You apply for it at your local Foreigners Office (Oficina de Extranjeros) or a police station. The card is valid for a year and you can renew it every year for five years as long as you are continuing with your studies.

Kdy byste měli podat žádost?

You’ll need to apply for your visa between two and three months before you intend to travel to Spain to allow time to process your application.

Generally, a student visa in Spain is granted for the entire duration of the course of study. You can renew your student visa to further extend your studies or take up a new course of study in Spain. Do not attempt to submit your student visa application more than four months in advance or less than 7 weeks before the departure date, else the application will not be accepted.

If your studies in Spain are for more than six months, you must apply for a student residence permit that lasts one year. The student residence permit has to be renewed every year.

Doba zpracování

Pracovní příležitosti

The Spanish residence permit entitles you to work either part-time or in a temporary position, so long as you’re not using the money you earn to support yourself while you’re in Spain. You are allowed to work up to 20 hours a week while you are studying, as long as it doesn’t interfere with your studies. The company that employs you will need to get a work permit for you from the Foreigner’s Office. Your employment contract cannot exceed the duration of the study visa.

If you’ll be undertaking an internship as part of your course for which your residence permit was granted, you don’t need a work permit.

Hodiny za týden

20

Proč potřebujete tento typ víza?

Here are some of the reasons why a student visa to Spain may be denied:

 • Past or current criminal actions
 • Insufficient explanation for the purpose and circumstances of the planned stay
 • Insufficient means of subsistence
 • Invalid travel insurance
 • Lacking to present a proof of accommodation
 • Unfavorable Schengen visa situation - Failing to previously respect Schengen Visa limitations (i.e. Overstay in the Schengen Area, failing to follow the presented travel itinerary – by skipping to stay mostly in the main country of destination in the Schengen Area, and so on).