Keystone logo

Studie Zákon v Česká republika 2023

Změňte měnu

Základní měsíční náklady na bydlení

 • Pronájem ve společném bytě

  357
 • Podíl na inženýrských sítích

  74
 • Internetové předplatné

  20
 • Místní doprava

  21

Ukázková cena životního stylu

 • Kombinace rychlého občerstvení

  7
 • Lístek do kina

  8
 • Pinta místního piva

  2

O Česká republika

Hraničí s Polskem, Německem, Slovenskem a Rakouskem, je Česká republika se nachází ve střední Evropě a prohlásí Moravy a Čech území jako součást svého republiky. Světová banka označila Českou republiku jako rozvinuté země v roce 2006 a v současné době se může pochlubit nejvyšší úroveň lidského rozvoje mezi východní a střední Evropy. Parlamentní demokracie drží deváté místo na seznamu "nejklidnějších zemí " v rámci Evropy, Česká republika je členem Evropské unie, Rada Evropy a NATO. V čele vlády v České republice je premiér, který dohlíží dvoukomorový parlament a je doprovázen Poslaneckou sněmovnou a Senate.The hlavy státu je prezident, který je omezen na výkonu určitých pravomocí zahrnující vrácení parlamentní účty, nominující soudci Ústavního soudu a rozpouštění parlamentu za neobvyklých podmínek.Právní systém v právním systému, Česká republika Česká republika 's se nazývá "Právní Řád České republiky " ( "právní řád České republiky "), která je silně spojuje s germánského odvětví občanského práva a zahrnuje kriminální , procesní, práce a administrativní větve, které jsou kodifikovány systematicky. Prameny psaného práva zásadní význam pro regulaci právního systému, Česká republika 's jsou akty parlamentu a legislativu v přenesené pravomoci, jakož i ratifikované mezinárodní smlouvy a závěry stanovené Ústavním soudem České republiky. Vzhledem k tomu, významném změně režimu v roce 1989, spravedlnost a právní systém Česká republika 's neustále vyvíjí odrážet principy a strukturu demokratické vlády.Přestože judikatura není teoreticky připisován ke zdroji všech právních předpisů, rozhodnutí učinil Ústavní soud a nejvyšší soudy držet podstatný vliv s pokyny na podporu českého právního řádu.

Studovat v Česká republika

Vydělávat právnický titul v České republice studenty, kteří chtějí získat kvalifikaci pro právnickou praxi v České republice si mohou vybrat, aby se zúčastnili veřejné nebo soukromé vysoké školy. K dispozici jsou také "stát " univerzity nabízejí vojenské / vymáhání práva vzdělávání a odborné přípravy, jakož. Právo stupňů se skládá ze tří rok Bachelor 's programy a čtyři nebo pět let magisterského ' programů s kulminovat povinných stáží a průchod zkoušky baru předtím, než si studenti mohou praktikovat právo. Soutěž zadat zákony České republiky studijní program je vysoká, a jen ti nejlepší studenti jsou přijímány do právních programů na obou veřejných a soukromých vysokých školách. Poplatky za studium Účast na veřejných vysokých školách v České republice je zdarma. Nicméně každý, kdo ve věku nad 26 let, kteří jsou stále ještě bere vysokoškolských kurzů nebude přiděleno "status studenta ", který je opravňuje k sociální služby, jako je zdravotní pojištění.Studenti zapsaní v právní studia v programu na soukromé vysoké škole zaplatí mezi 2500 a 3500 eur (3500 dolarů na 4500 dolar USD) za semestr pro vysokoškolské kurzy a poplatků jak vysoce jak 10.000 eur (13.500 dolar USD) pro master 's programy. Opět to může lišit od jedné univerzity na druhou.

Visa Requirements

 1. Short-term visa - for stays up to 90 days
 2. Long-term visa - for stays over 90 days.
 3. Long-term residence permit for study purposes - for students arriving for a period longer than one year.

Jaký typ víza potřebujete?

Název víza

Student Visa

Cena a měna

CZK 2500

The current visa fee for a student visa to the Czech Republic is CZK 2.500 (around 98 EUR). The fee may be subject to change.

Kdo může žádat o vízum?

Students from EU/EEA countries and Switzerland do not need a visa to study in the Czech Republic. EU students have, however, a reporting duty after their arrival if the intended stay in the Czech Republic is longer than 30 days. In this situation, within 30 days of entering the Czech Republic, you need to declare your presence to the Foreign Police Department.

Students from countries outside the EU have to apply for a student visa.

Kde můžete žádost podat?

Embassy/Consulate of the Czech Republic

You apply for your student visa at the Embassy/Consulate of the Czech Republic in your country of residence.

webová stránka:https://www.mzv.cz/jnp/en/diplomatic_missions/czech_missions_abroad/index.html

Jak provést aplikaci?

You will first need to be accepted to an educational institution in the Czech Republic. The school/program has to be accredited by the Ministry of Education, Youth, and Sports of the Czech Republic. If it is not accredited, then you have to apply for the visa for other purposes.

First-time visas must be applied for (and obtained) before their arrival to the Czech Republic – it is forbidden to travel to the Czech Republic without it

The following documents are mainly required for receiving a student visa or a residence permit:

 • application form
 • letter of acceptance for studies
 • valid passport and passport photos
 • proof of financial resources for the stay (e.g. in the form of a bank account statement or confirmation of being beneficiary of a grant)
 • confirmation of guaranteed accommodation
 • valid international health insurance
 • abstract from the Register of Criminal Records

All documents (except the travel document and bank statement) must be in the Czech language. Translations into the Czech language must be officially verified.

While lodging the application, an interview with the applicant can be conducted. A written record of the interview can be a part of the application. A record will be written down in the Czech language and will be signed by the applicant and the officer of the Consulate who will conduct the interview. In case you don't understand Czech you can bring an interpreter with you to translate the written record.

Kdy byste měli podat žádost?

The whole procedure for obtaining a visa for study purposes can take up to 60–90 days, so it is recommended to apply for the visa well in advance.

The long-term visa lasts up to 6 months. Extensions can be made. The long-term residence permit for the purpose of the study is valid for one year.

Doba zpracování

90 Days

Pracovní příležitosti

There are no restrictions on the employment of students coming from the EU or EEA countries. There is no work permit needed and these workers have the same legal status as citizens of the Czech Republic.

Students from outside EU/EEA are obligated to get an employment permit. There are some exceptions though:

 • they do not need an employment permit in case they pursue activities in the territory of the Czech Republic as part of exchange traineeships for students and young graduates from higher education institutions
 • they do not need an employment permit if they are students up to the age of 26 and they do not work for more than 7 consecutive calendar days or a total of 30 days within a calendar year
 • they do not need an employment permit if they have obtained secondary or tertiary professional education or tertiary professional education in a conservatoire under the Czech Education Act.

In other cases, you need to apply for an employment permit. It can be submitted personally or by another person on the basis of a written power of attorney at any locally appropriate regional office of the Public Employment Service. The permit issued is subject to the administrative fee of 500 CZK.

Hodiny za týden

0

Proč potřebujete tento typ víza?

Your visa application may be rejected if you are not able to show proof of the required funds, or if you provide incorrect or incomplete documents.